Category 1: Primary 4 to Primary 7

Winner Kirsty Simpson, P7, Hermitage Park Primary School, Edinburgh.
Kirsty wins a Sony Cyber-shot DSC-W215 compact camera and a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.
Hermitage Park Primary School wins a Nikon D3000 18-55VR digital SLR camera.
Kirsty and her class also win a poetry workshop hosted by the Scottish Poetry Library and a published poet.

Primary Runner-Up (1 of 2) Sam Pointon, P7, St Aloysius College Junior School, Glasgow.
Sam wins a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.

Primary Runner-Up (2 of 2) Mitchell Hutchison, P5, Hermitage Park Primary School, Edinburgh.
Mitchell wins a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.

Commended (1 of 4) Joseph Toner, P5, St Hilary’s Primary School, East Kilbride.
Joseph wins a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.

Commended (2 of 4) Saskia McCready, P7, Cargilfield School, Edinburgh.
Saskia wins a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.

Commended (3 of 4) Rheanne Heath, P7, Pitcairn Primary School, Perth.
Rheanne wins a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.

Commended (4 of 4) Hollie Dow, P7, Colinton Primary School, Edinburgh.
Hollie wins a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.

Category 2: Secondary 1 to Secondary 3

Winner Robert Wright, S1, James Gillespie’s High School, Edinburgh.
Robert wins a Sony Cyber-shot DSC-W215 compact camera and a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.
James Gillespie’s High School wins a Nikon D3000 18-55VR digital SLR camera.
Robert and his class also win a poetry workshop hosted by the Scottish Poetry Library and a published poet.

Commended (1 of 4) Joe Highet, S1, James Gillespie’s High School, Edinburgh.
Joe wins a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.

Commended (2 of 4) Lucy Walker-Cox, S2, St George’s School for Girls, Edinburgh.
Lucy wins a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.

Commended (3 of 4) Rachael Finnigan, S2, Hamilton College, Hamilton.
Rachael wins a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.

Commended (4 of 4) Ellen Young, S1, St George’s School for Girls, Edinburgh.
Ellen wins a poetry book donated by the Scottish Poetry Library.

View the winning poems in Category 2: Secondary 1 to Secondary 3 Download

The Judges

The final judging panel consisted of:

Ian McGregor, Chief Executive, Poppyscotland
Robyn Marsack, Director, Scottish Poetry Library
Lt Col ‘JB’ Brown RLC, Commanding Officer, 7 Regiment RLC
Colin M Flinn, Head of Fundraising, Poppyscotland
Ron Butlin, poet, author and current Edinburgh Makar
Lorna Irvine, Education Officer, Scottish Poetry Library

The Images

The images used in this competition were kindly supplied by the photographer Robert Wilson from his series Helmand and Baghdad. You can see more of Robert’s work at: www.robertjwilson.com